Úvod » Zajímavosti - různé

Vznik a šíření fotbalu

publikováno 28.05.2009 (aktualizováno 18.09.2021)

Za nejstarší hru, která se údajně podobala současnému fotbalu, se považuje čínské cu-ču, jehož počátky datují historické prameny až do období 2500 let před Kristem. Rozšíření zaznamenala za vlády dynastie Chan (221, resp. 206 př. n. l.–202 n. l.). Do moderní doby se však nezachovala.

Ve starém Řecku byla provozována fotbalu poněkud podobná míčová hra nazývaná episkyros, kterou přejali Římané a pojmenovali ji harpastum. V kolébce moderní kopané se první formy míčové hry objevují již ve 12. století. Do historie vstoupila nařízení krále Edwarda II. ze 14. století, kterým se zakazuje její provozování, neboť narušovala asi neoblíbenější zábavu té doby – lukostřelbu. Uvádí se taktéž, že v 15.–16. století provozovali v některých italských regionech další fotbalu podobnou zábavu, zvanou calcio (to přežilo do současnosti).

Počátek moderního fotbalu lze najít v první polovině 19. století na prestižních anglických středních školách Eton a Harrow. Vývoj pravidel postupoval s aktivitou tří ohnisek – „fotbalových“ škol: Cambridge (1848), Sheffield (1857) a Uppingham (1862). Ty ve spojení s anglickou fotbalovou asociací (založena 1863) postupně dospěly ke sjednocení pravidel. Definitivně k němu došlo mezi roky 1882 a 1883 ustavením „Mezinárodní rady“, již tvořily čtyři britské fotbalové svazy.

Pozoruhodné na šíření fotbalu je, že se zcela odpoutal od prostředí, ve kterém vznikl. Stal se totiž především zábavou dělnických vrstev. Obrovský rozvoj průmyslu v Anglii druhé poloviny 19. století znamenal také rychlý rozmach nové hry. Vzhledem k tomu, že v 19. století byla britská koloniální říše největší na světě, je význam Ostrovanů ve světovém sportovním dění stále patrný. Projevoval se totiž rovněž společensky. V zemích, které byly kolonizovány nejintenzivněji, a také se z britské nadvlády nejdříve vymanily (USA a Kanada), se fotbal neprosadil. Američané historicky starší britské sporty, ragby a kriket, modifikovali na americký fotbal a baseball. V Britské Indii koloniální úředníci a důstojníci propagovali jim vlastní kriket a fotbal hráli vesměs jen vojáci ze základny v Kalkatě. Fotbal se tedy stejně jako v rodné zemi rozmáhal zejména mezi sociálně slabšími vrstvami, i proto, že nevyžadoval zvláštní vybavení a byl široce přístupný.

Od druhé poloviny 20. stol. se v souvislosti se značnou komercionalizací fotbalu situace výrazně mění. Hra se stala díky Evropě a Latinské Americe nejpopulárnějším sportem, přitahuje nejvíc pozornosti (a zejména peněz). Obrovský potenciál má zejména v Asii a Africe, kde jeho rozvoji brání toliko chudoba a slabá infrastruktura.

Zdroj: PRVNÍ FOTBALOVÝ ATLAS SVĚTA